Китайското роботизирано "куче водач" ще помага на хора с лошо зрение 
02 юли 2024 08:38 Mobile watches 1834 прочита Mobile comments 0 коментара

 
 
То има по-малко козина от традиционния спътник, но шесткрако роботизирано „куче водач“ може един ден да помогне на хората с увредено зрение да живеят по-независимо, според екипа, отговарящ за неговото развитие в Шанхай. 

Кучето робот, което в момента се тества на терен, се ориентира в заобикалящата го среда с помощта на камера и сензори, а също така може да разпознава светофари. 

Той е с размерите на английски булдог, но малко по-широк, и може да комуникира с хора с увредено зрение чрез слух и говор и използва технология за изкуствен интелект за разпознаване на гласове, планиране на маршрути и разграничаване на светофари. Има шест крака, които според изследователите му помагат да ходи лесно и с максимална стабилност. 

"Когато трите крака са вдигнати, все още има три крака на земята. " Това е най-стабилната форма", каза професор Гао Фън, ръководител на изследователския екип в Шанхайския университет Джиао Тонг. 

Съпрузите Ли Фей и Джу Сибин са едни от хората с увредено зрение, които помагат на изследователския екип да тества робота с команди на китайски. 

Ли е напълно сляп, а Джу има само частично зрение и обикновено използва бастун, за да се придвижва. 

„Ако това куче-робот излезе на пазара и мога да го използвам веднага, то ще реши поне част от проблемите ми с пътуването сам. Например, ако сега искам да отида на работа, до болницата или до магазина, не мога да изляза сам, а трябва да бъда придружен от семейството си или от доброволец“, каза Лий. 

Роботизирани кучета водачи се разработват в други страни, включително Австралия и Обединеното кралство, но Китай има драстичен недостиг на традиционни кучета водачи. 

В Китай има малко над 400 кучета за близо 20 милиона слепи хора, каза Гао. 

Домашните любимци и служебните кучета са сравнително нова концепция в страната, което означава, че много работни места, ресторанти и други обществени места не позволяват влизането на традиционни служебни кучета като лабрадори. 

За разлика от тези кучета, чийто брой винаги ще бъде ограничен поради ограниченото естествено размножаване и необходимото интензивно обучение, Гао каза, че производството на роботизирани кучета водачи може да бъде увеличено, особено в голям индустриален център като Китай. 

„Подобно е и с колите. Те могат да се произвеждат масово по същия начин като автомобилите, което ще ги направи по-достъпни. „Мисля, че това може да е много голям пазар, защото може би има десетки милиони хора по света, които се нуждаят от кучета водачи“, каза Гао. 

 

 

0 коментара
Коментирай
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар